TŁUMACZENIA USTNE: KONSEKUTYWNE I SYMULTANICZNE

TŁUMACZENIA KONSEKUTYWNE

Podczas tłumaczenia konsekutywnego mówca i tłumacz zabierają głos kolejno. Mówca wygłasza fragment wystąpienia, po czym przerywa, a głos zabiera tłumacz, który przekazuje treść wygłoszonego fragmentu. Nie jest konieczne przygotowanie kabiny dźwiękoszczelnej i osobnego sprzętu do nagłośnienia tłumaczenia, ponieważ autor wystąpienia i tłumacz nie mówią jednocześnie. Jest to więc rozwiązanie tańsze, ale wydłuża czas trwania każdego wystąpienia.

  • rozmowy i negocjacje
  • szkolenia
  • sporządzanie aktów notarialnych
  • asysta
  • wydarzenia publiczne
  • uroczystości prywatne

TŁUMACZENIA SYMULTANICZNE (KABINOWE)

Podczas tłumaczenia symultanicznego (czyli jednoczesnego z wystąpieniem) na konferencji czy w trakcie posiedzenia parlamentu tłumacz pracuje w kabinie. W słuchawkach słyszy wystąpienie, które na bieżąco tłumaczy do mikrofonu. Do wyjścia wzmacniacza zwykle przyłączone są słuchawki dostępne na sali. Słuchacze, którzy nie znają języka używanego przez osobę zabierającą głos, mogą założyć słuchawki i zapoznać się z treścią wystąpienia przekazaną przez tłumacza. W ten sposób można zapewnić tłumaczenie również na spotkaniu wielojęzycznym, a każdy z uczestników będzie mógł wypowiadać się i słuchać przekładu w swoim języku ojczystym – przykładem takiej organizacji sesje plenarne Parlamentu Europejskiego, gdzie zapewnione jest tłumaczenie wszystkich 24 oficjalnych języków UE – co daje łącznie 552 możliwe „kombinacje językowe”.

Zasadą jest zatrudnianie 2 tłumaczy, gdyż tłumaczone sesje są często wielogodzinne, a między wystąpieniami praktycznie nie ma przerw.

  • konferencje, kongresy, posiedzenia organów spółek
  • projekcje filmowe, festiwale, prezentacje

Poradnik organizacji spotkania z tłumaczeniem symultanicznym

OFERUJEMY WYSOKIEJ JAKOŚCI CERTYFIKOWANY SPRZĘT DO TŁUMACZEŃ KABINOWYCH.
Prosimy o złożenie zamówienia na formularzu

Więcej o tłumaczeniach ustnych można przeczytać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Konferencyjnych

Share and Enjoy !

0Shares
0 0